Trakeostomi Bakımı Ve Değişimi

  • Home
  • -
  • Uncategorized
  • -
  • Trakeostomi Bakımı Ve Değişimi

Trakeostomi Bakımı Nasıl Yapılır?

Spontan solunumu olmayan, doğal yollarla nefes alamayan kişilerde, gırtlakta bir kesi yardımıyla soluk borusuna delik açılır. Cerrahi yolla yapılan bu işleme “Trakeostomi” denir. Ameliyat sonrasında, trakeostomi hastaları trakeostomi kanülü kullanırlar. Trakeostomi tüpleri (kanülleri), hastanın nefes almasını kolaylaştırır ve uygun bir şekilde bakım gerektirir. Böyle bir durumda hastaların yaşam şekilleri eskisinden daha farklı olmaktadır. Hastanedeyken, kendileri için gerekli bakımın nasıl yapılacağı hastalara öğretilmelidir. Bazı hastalar kendi bakımlarını yapamayacak durumdalardır. Böyle bir durumda hasta yakını, gerekli bakımın nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde öğrenmelidir. Kanül değişimi veya temizliği başlarda zor gelse de, ilerleyen zamanlarda tecrübe ile daha rahat yapılabilir hale gelecektir. Trakeostomi bakımı doğru ve düzenli şekilde yapılırsa, ortaya çıkan rutin sorunlar azalacaktır.

Trakeostomi Nedir?

Trakeostomi, nefes borusunun ön duvarına, nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak amacıyla cerrahi yöntemle açılan bir deliktir.Genellikle H veya U eklinde, bir ya da iki kanat olarak kesilir. Bunlar daha sonra doku oluşturması amacıyla hastanın derisinin altına dikilir. Bu trakeal delik kendi kendine kapanamayacak şekilde ve uzun süre için açılır. Eğer gerekirse bu delik tekrar ameliyatla kapatılır.

Trakeye cerrahi işlemle açılan bu yapay delik açma işlemine “trakeostomi” denir. Trakeostomi kelimesi Latin kökenlidir. Trake, nefes borusu; ostomi ise kesmek anlamı taşır. Trakeal stoma ise yine Latin kökenli olup, Trake nefes borusu, stoma açıklık, ağız anlamı taşır.

Bu işlem, nefes borusunda dışarıya açılan bir delik oluşturma işidir. Bununla birlikte bu tanım, kullanılan teknik ya da pozisyon veya trake deliğinin yapısı hakkında herhangi bir şey söylemez.

Trakeostomi, üstteki anatomik boşluğu 150 ml’ye kadar azaltmaktadır. Bu boşluğun azalması hasta için faydalıdır. Çünkü hastanın daha etkili olarak nefes almasına yardımcı olur. Bu delikte kullanılan Trakeostomi tüpünün ölçüsü ve yapısı da bu hava yolunun direncini etkilemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Language »
Call Now Button