Evde Antikor Testi

  • Home
  • -
  • Uncategorized
  • -
  • Evde Antikor Testi

Antikor testi nedir?

Covid-19, son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılım gösteren, hijyen kurallarına uyulmadığında daha da riskli bir hal alan hastalıktır. Korona virüse yakalanıp karantina sürecinden normal yaşama dönen hastaların virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı merak ettikleri bir konudur. Ayrıca covid aşısından sonra aşının etkinliğini görmek için de antikor testi yapılır. Bütün merak edilen bu konuları açığa çıkaran testin adı antikor testidir. Antikor testi, kişinin korona virüs geçirip geçirmediğinin anlaşılması adına yapılan kan testidir. Aynı zamanda virüsü belirtisiz geçiren hastalarda da uygulanmaktadır.

Bu yazımızda antikor testinin ne olduğu, antikor testinin nasıl yapıldığı, antikor testinin avantajlarını, antikor testinin kimlere yapıldığı, antikor testinin neden yapıldığı, antikor testinin güvenli olup olmadığı, antikor testi sonucunun ne zaman çıktığı, evlerde ve iş yerlerinde antikor testinin yapılıp yapılmadığı ve antikor testi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Kaç çeşit antikor testi vardır?

Covid -19 bağışıklığı ile ilgili 2 farklı antikor testi vardır. Biri hastalığı geçirenlerde bağışıklık durumunu belirlemek için kullanılan Nükleokapsid antikor testidir. Diğeri ise  aşı sonrası bağışıklık durumunu öğrenmek için yapılan Anti-spike antikor testidir. Her iki test de hastanemizde yapılmakta ve sonucunda sayısal değer verilmektedir. Böylece bağışıklığın zayıf veya güçlü olduğu anlaşılmaktadır. Piyasada yapılan hızlı kart testleri gibi testler sayısal değer vermediğinden bağışıklığın derecesi hakkında bilgi verememektedir.

Antikor testi nasıl yapılır?

Antikor testi, vücuda bulaşan virüslere karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Antikor testi kişinin kanındaki antikorları kontrol etmektedir ve vücuda giren virüslere karşı antikorlar savaşmaktadır. Testler damardan kan alınarak yapılmaktadır.  Hastadan alınan kan ile kişinin hastalığı geçirip geçirmediği veya aşı yapıldıysa aşının etkili olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Language »
Call Now Button